„Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa”. Robert Frost
W moim otoczeniu pojawia się coraz więcej osób, które piszą wiersze. Tak, jakbyśmy znajdowali siebie wzajemnie jak emocje, myśli i słowa z cytatu Roberta Frosta. Ten krok wymaga wewnętrznej gotowości i odwagi.
Duma mnie rozpiera, kiedy słyszę, że (nieświadomie) miałam w tym swój udział! A jeszcze bardziej się cieszę, kiedy na własne uszy mogę być świadkiem debiutu poetyckiego!
Taka sytuacja miała miejsce 21 marca 2022 r. , który ustanowiony jest Światowym Dniem Poezji. Trzynaścioro maturzystów z bydgoskiego V Liceum Ogólnokształcącego odważyło się pierwszy raz zaprezentować własną twórczość. Warunki ku temu stworzyła dr Sylwia Iglewska, która zainicjowała obchody, a mnie zaprasiła jako gościa.
Wiersze napisane przez maturzystów bardzo mnie poruszyły. Ich tematem były głównie trudne emocje, wyrażone w ciemnych myślach i zamknięte w smutnych słowach. Jednak były to dojrzałe utwory, co napawa mnie nadzieję, że rośnie nam świadome (emocjonalnie) pokolenie.
Zaprezentowali się:
- Klara Kołodziej „Miłość inna niż wszystkie”
- Marta Manerowska „Oda do wina”
- Paweł Starzyński „Skorpioności”
- Mateusz Musiał „Stracenie”
- Maria Łatka „Mój dom”
- Maja Hanuszek „Pustka, pragnę więcej”
- Laura Rutkowska „Może, dlatego”
- Julia Lewandowska „Pytanie”
- Wojciech Bohuszewicz „Brakuje tu Ciebie”
- Wiktoria Kamińska „Post mortem nihil est”
- Gabriela Siemianowska „On”
- Oliwia Wiśnicka „Białe noce”
- Anastazja Malicka „Bajka o ptaszku”,
którym za odwagę podziękowałam antologią poezji „Siedem cnót”.
Podczas spotkania wraz z dr Sylwią Iglewską wręczyłyśmy również nagrody za udział w konkursie „Laudacje do Boskiej. Interpretacje”, o czym przeczytasz TU .